Téměř každý z nás jako malé dítě snil o vlastním psu. Možná tomu tak bylo i s vašim dítětem a vy jste mu pořídili štěně. Pes potřebuje každodenní péči a starší děti mu ji dokážou s vaším dohledem poskytnout. Ty menší zase pes naučí, co jsou to povinnosti. Pokud děti naučíte, jak správně zacházet se psem, jejich společné soužití bude bezproblémové.

Je však potřeba uvědomit si následující: Psi jsou jen zvířata, při pocitu ohrožení jednají instinktivně a jejich zuby mohou být strašlivými zbraněmi. Stává se, že je štěňátka ve hře použijí. V tomto případě byste měli štěně okřiknout a ignorováním mu dát najevo, že o agresivní hry nemáte zájem. Nikdy byste se neměli snažit ruku vytáhnout, protože pes ji reflexivně přidrží pevněji, nebo se ji bude znovu snažit chytit.

steně a deti2_resize

Pokud dojde k tomu, že štěně vaše dítě při hře kousne, snažte se zabránit dítěti, aby s křikem utíkalo pryč. Pejsek by si takové chování mohl vyložit jako výzvu k lovecké hře. Psa přiměřeně potrestejte. Zvláště štěňata velmi rychle pochopí, že pokud budou kousat, jejich lidští kamarádi si s nimi nebudou chtít hrát a většinou změní své chování. Když má pejsek strach, může také dojít k nasazení zubů. Dejte si pozor, menší děti často nedokážou zaznamenat varovné signály a včas na ně reagovat.

Když pes na dítě zavrčí, aby dal najevo, že chce mít svůj klid, rodiče ho většinou rázně fyzicky potrestají přímo před dítětem. Děti si ale z takového chování můžou vzít příklad. V okamžiku, kdy psa pronásledují, najíždí na něj třeba odrážedlem a on na ně zavrčí, ani chvíli nezaváhají a zachovají se jako jejich rodiče. Chybně se rozhodnou a psa potrestají sami. A neštěstí je na světě. Správné chování ke psu by mělo v takových případech začít především u vás. Snažte se svým dětem jít příkladem.

Pes musí mít také možnost úkrytu před malými trapiči, protože i když jsou rádi v lidské společnosti, měli bychom jim dopřát soukromí. Pokud se děti naučí respektovat teritorium a potřeby zvířete, budou mít se psem pěkný vztah, který může trvat ještě mnoho dlouhých let.

Líbilo se? Sdílej ...
Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter