Psi mají obvykle velkou chuť k jídlu. To znamená, že v případě kdy je na dosah jakékoli jídlo, ačkoli ne pro psy, máme jim dát kousek ochutnat. Pokud nebudeme opatrní, mohou dostat potraviny, které pro ně nejsou vhodné.

Všichni víme o potravinách pro psy vyloženě škodlivých jako je čokoláda, káva nebo samozřejmě alkohol. Existují však i jiné potraviny, které mohou být obecně nevhodné a nebezpečné v dlouhodobém horizontu, i když se to nezdá.

Přírodní krmivo pro psy – ano, ale ne každé

Současný, poměrně úspěšný trend, doporučuje pro psy přírodní krmiva z čerstvých surovin, s upřednostněním co nejčerstvějších surovin a co nejméně komplikované v mezích možností. To ale neznamená, že každé přírodní jídlo je pro psa zdravé. Některé druhy ovoce a zeleniny, i když jsou obvyklé a často doporučované pro lidskou stravu, představují pravý opak pro psy.

Nikdy nedávejte svému čtyřnohému příteli cokoli s cibulí nebo česnekem. Nebezpečí spojených s příjmem těchto potravin psy je mnoho, mohou například vyústit v poruchy funkce ledvin, což nikdo nechce. To stejné platí i v případech některých druhů ovoce, jako jsou například hrozny nebo avokádo. Dobré krmivo pro psy může obsahovat ovoce, jako jsou jablka, hrušky nebo melouny, vždy je ale třeba dát pozor a množství nepřehánět, protože ovoce obsahuje velké množství cukru, který jim ve vysokém obsahu nepřináší nic dobrého.

Totéž se může stát s pamlsky. Psi milují maso, a nikdy neodmítnou kousek šunky nebo salámu, avšak tento druh masa pro ně není to nejlepší, protože obsahuje mnoho soli, kterou je dobré v potravě omezit.

Vyvážená strava je nejlepší

Možná uvažujete o tom, že by jste svému psovi zavedli specifickou, nebo přísnější dietu. Existují dokonce i veganská krmiva pro psy. Ale dříve, než takový krok budete realizovat, musíte být velmi obezřetní. Krmivo našich čtyřnohých přátel musí být vyvážené a přiměřené, aby pokrylo všechny nutriční potřeby daného zvířete, a vyloučení všech druhů masa a potravin živočišného původu může být velmi riskantní, pokud nemáte profesionální poradenství a přísnou kontrolu stavu zvířat.

Ne každé krmivo pro psy je zdravé

Samozřejmě, že ne každé krmivo pro psy prodávané v obchodech je skutečně zdravé. I když se to tak může zdát, když je mnoho produktů vyrobeno speciálně pro psy a navíc výrobci známých značek. Existuje však mnoho komerčních krmiv, jejichž složky mají nízkou kvalitu nebo jsou přímo škodlivé pro zdraví našich čtyřnohých přátel. Čím vyšší je počet komponent, obsahující umělé složky a deriváty, tím méně zdraví zvířeti přinesou. Víme, že některé z takovýchto krmiv jsou velmi žravé a zvíře vždy opouští misku až je úplně prázdná, ale i pokud zvíře preferuje krmivo s nízkou kvalitou díky jeho vůní a chuti, je třeba psa přivyknout a nabízet mu pouze vysoce kvalitní zdroj výživy, plný masa a čerstvé zeleniny, který je pro ně vhodný s ohledem na jejich věk, hmotnost, aktivita, atd.

Líbilo se? Sdílej ...
Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter