Štěně je nepopsaný list, na který si každý z nás může napsat cokoliv. To znamená, že za výsledné chování psa je zodpovědný majitel. Pro vznik dobrého vzájemného vztahu psa a pána jsou důležité první dny a týdny vzájemného soužití. Nežádoucí chování vyplývá většinou ze špatných časných návyků.
Bohužel nebo naštěstí, je každý pes jiná osobnost, a proto nelze všechno zobecnit. Obecně ale určitě platí, že důsledná výchova a výcvik je správná cesta k bezproblémovému soužití se psem.

První dny

Konečně máte doma své štěňátko a vedle veselých zážitků nastala i spousta starostí. Pro první dny doporučuji „psí dovolenou“, aby štěně získalo základní hygienické návyky a vydrželo několik hodin samo doma. Uvědomte si, že příchod do nové rodiny je pro malého psa obrovská změna, se kterou se musí vyrovnat. Někteří psi nesou odloučení od feny a sourozenců velice špatně, a dokonce se u nich může objevit nechutenství nebo průjmy. Jiní si už druhý den na svou matku a sourozence ani nevzpomenou. V prvních dnech je dobré dodržovat režim, jaký štěně mělo u chovatele a každou změnu provádět pomalu.

Štěně

Štěně

 

Tady jsem pánem já

Psi potřebují mít svou smečku jasně uspořádanou s pevně stanovenými pravidly. Pevný řád je potřebný pro přežití, k získání dostatku potravy a k odchovu mláďat. Nerovnost ve smečce vnímají a respektují zcela přirozeně. Vysoko postavený člen má svá privilegia a také povinnosti. Psi jsou spokojení na nižších pozicích jen za předpokladu, že mají spolehlivého vůdce. Pokud jim nedokážete dát najevo, že tím vůdcem jste vy, ujme se odpovědnosti sám, protože ví, že smečka bez vůdce je velmi zranitelná.
Lidé jsou názoru, že vysoký post spočívá v tělesné převaze, a proto ukazují sílu nejrůznějšími uchopovacími hmaty nebo tvrdými fyzickými tresty při sebemenším náznaku odporu. Použití  tvrdých tělesných trestů je při budování pevného vztahu na škodu. Štěně, které je při neuposlechnutí povelu „ke mně“ tvrdě potrestáno, se k vám příště nebude rádo vracet. Pes má jasno: Tady velí pán! Lidé však zapomínají, že se stále musejí chovat jako vůdci smečky a okamžik, kdy pro psa bude krmení, pelíšek, hračky a pohlazení samozřejmostí, je začátkem velkého problému. My disponujeme vším, co je pro psa důležité – krmivo, hračky, procházky. Pes by měl odměny dostávat, jen když se chová patřičně.

Dalmatin

Dalmatin

Habituace a socializace

Habituace je zvykání na běžné podněty z okolí, jako jsou auta, tramvaje, vlaky, televize, vysavač, mixér atd. Zvykání si na lidi, děti, zvířata a ostatní psy se nazývá socializace.
Jedině dobré zkušenosti naučí psa jak vycházet s lidmi, dětmi a ostatními psy. Štěně by nemělo přicházet do styku s podněty, které by v něm mohly vyvolat špatnou zkušenost. Pro každou psí povahu se hodí jiná metoda, ale všechny postupy mají stejný cíl: naučit štěně, že přiblížení cizího člověka neznamená nebezpečí, a že vrčící vysavač mu nechce spolykat granule z misky.
Mějte na paměti, že zbavit psa zlozvyků zabere mnohem více úsilí než být od samého začátku spravedliví a důslední.

Líbilo se? Sdílej ...
Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter